• #SuperKoderzy

        • Program #SuperKoderzy - Programowanie – ekologia na co dzień”

          Program Ekologia rozpoczął się w naszej szkole w marcu bieżącego roku. Ze względu na pandemię, projekt odbywał się w formie online. Do projektu zastało zakwalifikowanych dwunastu uczniów z klas V - VIII. 

          Zajęcia odbywały się w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams. Spotkań było 10. Zajęcia trwały co najmniej 45 minut, w zależności od  aktywności uczniów. Materiały dla uczniów były przesyłane elektronicznie na dziennik. Uczniowie pracowali indywidualnie, jak również w pokojach grupowo. Uczniowie dyskutowali na tematy poruszane w ramach zagadnień: Ekopokaz mody, Ekologiczne miasto, Sortowanie śmieci, Jak oszczędzać światło?, Transport publiczny, Spotkanie w lesie, Malowanie liści, Samochody na prąd, Quiz przyrodniczy.

          Każde zajęcia były kreatywne i pełne zaangażowania wśród uczniów. Każdy z nich pomimo pracy online dawał z siebie 100% zaangażowania. Uczniowie zadawali pytania związane z tematyką ekologii. Byli badaczami, poszukiwaczami, twórcami, artystami jak również programistami.

          W miesiącu czerwcu odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka, na którym można było wziąć na ręce robota Photona, zaprojektować mu strój wyjściowy, a pózniej zaprogramować w taki sposób, żeby można było zrealizwać zadanie związane z ochroną środowiska. 

                

           

          ____________________________________________________________________________________

          Mamy zaszczyt się pochwalić :) Pani Łucja Kaczmarek wraz ze swoimi uczniami z klasy VIII a i z zaprzyjaźnionymi uczniami z klasy VII stworzyli 30 sekundowy film, który przekonał Organizatora - Fundację Orange do zakwalifikowania  Naszej Szkoły do udziału w Programie #SuperKoderzy. Film odpowiadał na pytanie „Dlaczego chcę zostać #SuperKoderem?” . 

          Na około 450 szkół znaleźliśmy się w szczęśliwej 150. Wygraliśmy dla naszej szkoły roboty Lofi na kwotę 2500 zł. 

          W Programie uczestniczy od miesiąca października 2018 r. dwunastu uczniów z klasy IV. Są to bardzo ambitni uczniowie i uczennice, którzy czerpią wiedzę - ucząc się i pogłębiając  swoje umiejętności z zakresu programowania. W zajęciach pomagają młodszym koleżankom i kolegom starsi koledzy z klasy VIII. Nasza szkoła wybrała ścieżkę MAJSTERKOWICZE.

        • Celami Programu #SuperKoderzy są:

          1) budowanie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych i medialnych uczniów szkół podstawowych w wieku od 9 do 14 lat - poprzez wykonywanie zadań edukacyjnych opartych na elementach programowania i zgodnych z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych,

          2) podnoszenie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych oraz medialnych nauczycieli biorących udział w Programie, w celu budowania ich wiedzy, niezbędnej do prowadzenia działań edukacyjno-wychowawczych związanych z nowymi technologiami - poprzez dostęp do szkoleń i materiałów dydaktycznych,

          3) pogłębianie wiedzy przedmiotowej i interdyscyplinarnej oraz rozwijanie wśród uczniów umiejętności pracy zespołowej, poprzez wspólne wykonywanie zadań w ramach realizowanej ścieżki edukacyjnej wybranej przez szkołę z oferty przedstawionej przez Organizatora Programu .

    • #SuperKoderzy

        • Początki
        • Młodzi koderzy zostali zapoznani z zasadami programu i rozpoczęli wspaniałą zabawę. Poznali różnicę między maszynami, robotami a komputerami. Postanowili przez chwilę zamienić się rolami. Uśmiech nie schodził im z twarzy.

          Każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się co do zadanych pytań. Wspólnie poprzez zabawę integrowali się, a przede wszytskim na zakończenie zajęć potrafli odróżnić robot od maszyny, potrafili znaleźć różnicę pomiędzy maszyną a robotem, podawali przykłady maszyn i robotów oraz ich zastosowanie. Omówiliśmy również źródła energii i energii elektrycznej, uczniowie dowiedzieli się, że za pomocą energii elektrycznej można wytworzyć ruch, dźwięk, światło, itp.

        • Zmysły
        • Przypomnieliśmy sobie, czym różnią się roboty od maszyn, następnie zadałam uczniom pytanie "Jak prawdziwy mózg może odbierać informacje, analizować je i odpowiednio reagować?". Uczestniczy zaczęli wymieniać nasze ZMYSŁY. Porównywali nasze zmysły ze zmysłami robota. Omówiliśmy sobie części naszego robota LOFI. Dzieci mogły wziąć do ręki części i dokładnie je obejrzeć, a następnie porównać je ze swoimi zmysłami.

        • Majsterkowanie
        • 12 śmiałków z klasy IV rozpoczęło przygodę z robotami Lofi. Młodzi koderzy rozpoczęli wspaniałą zabawę. Zostali podzieleni na cztery zespoły. Każdy z nich mógł wycisnąć drewniane klocki z planszy, wkręcić śrubki, przykręcić odpowiednie elemnty, prawidłowo wykonać połączenia elektryczne i elektroniczne w robocie. Wspólna praca zaczęła przynosić owoce i dawać dużo satysfakcji, ale również mnóstwo łamigłówek i problemów na swojej drodze, które musieli razem pokonać.  Powoli powstają nasze roboty.

        • Podziękowanie
        • Grupa majsterkowiczów z Wilkowa bardzo dziękuje za upominki, jakie otrzymali od  Fundacji Orange. Uczniowie z wielkim zapałem rozpoczęli pracę i zabawę z programem Scratch, aby jeszcze lepiej przygotować się do pracy z robotami Lofi. Już się nie mogą doczekać :)

        • Roboty Lofi gotowe
        • Uczniowie klas IV, którzy rozpoczęli zabawę z robotami Lofi w reszcie mogą odłożyć śrubokręty do pudełeczek. Etap konstrukcji został zakończony. Majsterkowiczów teraz czeka programowanie i wspólna zabawa. Nie mogą się doczekać następnych zajęć, kiedy ich roboty ruszą i wykonają swoje pierwsze zadanie. Mieli wzloty i upadki podczas konstrukcji, ale w grupie zawsze raźniej i problemy się szybciej rozwiązuje. Brawo dla Was :) 

        • Czujniki
        • Po zbudowaniu robota Lofiego, każdy z uczestników mógł poznać podstawowe czujniki, dzięki którym robot jest w stanie rozpoznawać otoczenie. Czujniki stanowią zmysły robota: przycisk, potencjometr, czujnik światła, czujnik odległości. Dzięki interaktywnej lekcji uczniowie mogli sprawdzić to co nauczyli się o czujnikach. 

        • Program Scratch
        • Uczniowie podczas kolejnych zajęć poznawali program Scratch. Próbowali tworzyć własne animacje, proste gry, projektować interaktywne kartki. Poznawali dokładnie program i zapoznawali się z innymi możliwościami Scratcha . Stosowali podstawowe pojęcia: funkcja, parametr, zmienna, itp.  

        • Robot Lofi
        • Uczniowie układali w Scratchu proste skrypty umożliwiające sterowanie pojazdem przy pomocy klawiatury. Na koniec bawili się w wyścigi robotów i wykonywali tory przeszkód dla swoich pojazdów. Zabawa była niesamowita. Była radość, zawód, pomoc koleżeńska. Na kolejnych zajęciach uczestnicy próbowali podążać za świetłem - dzięki swoim robotom. Sprawiało im to wiele frajdy. Bardzo chcą kontynuować te zajęcia w przyszłym roku szkolnym. 

        • Plakaty
        • Uczniowie oprócz programowania, chcieli uwiecznić swoje roboty i logo #SuperKopderów na plakatach. Włożyli w tą pracę swoje całe małe serduszka, aby pokazać i uwiecznić jak bardzo podobały im się zajęcia. Dziękujęmy jeszcze raz za możlwość przystąpienia do tegoż programu Fundacji Orange :)