• RYMcerze. Laboratoria Przyszłości - grudzień

• RYMcerze to polski zespół muzyczny wykonujący hip-hop.

Duet tworzą od 2007 roku raperzy Bęsiu (Łukasz Bęś) i DJ Yonas (Jonatan Blank).

Od 2013 roku zespół prowadzi projekt profilaktyczny „Nie Zmarnuj Swojego Życia” w ramach którego grają w szkołach, domach dziecka, ośrodkach poprawczych, a także dla osadzonych w więzieniach.

Honorowymi patronami projektu są Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jego celami są: zachęcanie młodzieży w wieku szkolnym (od 13 do 19 lat) do rozwijania swoich pasji i talentów; promocja zdrowego stylu życia i wartości chrześcijańskich; profilaktyka uzależnień realizowana poprzez przestrzeganie przed próbowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy), które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia oraz są przyczyną wzrostu przestępczości.

20.12.2023 na zaproszenie naszej szkoły (dzięki: Kamila!) raperzy spotykali się z młodzieżą zebraną na sali gimnastycznej  i w czasie dwóch godzin lekcyjnych opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o swojej walce z nałogami. Wartości te były zawarte także w ich utworach prezentowanych na spotkaniu.

Podczas spotkania  do utrwalenia tego bardzo ciekawego spotkania wykorzystany został profesjonalny aparat  Canon EOS M50 Mark II, który otrzymaliśmy dzięki udziałowi w projekcie #Laboratoria Przyszłości.

• Mikołajki 2023

• Dzisiejsze lekcje geografii i biologii w klasie 6 i 7 poświęcone były jednemu z najbardziej znanych zwierząt świata- zwłaszcza w grudniu- reniferowi. I nie ma znaczenia, czy nazywa się Rudolf, Kometa, Kupidyn czy Śmiałek- tu przypomnieliśmy sobie piosenkę z uroczego filmu świątecznego „Rudolf Czerwononosy”.

Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim gdzie żyje- tu udaliśmy się najpierw palcem po mapie na koło podbiegunowe północne a potem w podróż filmową do Rovaniemi (Laponia, Finlandia) do wioski św. Mikołaja, aby przejechać się zaprzęgiem ciągnionym właśnie przez renifery. To bardzo towarzyskie zwierzęta, dawno już udomowione, u których zarówno samiec jak i samica mają poroża.

Zaskakujące było to, że tak duże zwierzęta odżywiają się tak małymi roślinkami-porostami, które wygrzebują raciczkami spod śniegu- chrobotkiem reniferowym. Są więc- jak widać, roślinożercami (stąd takie długie jelita!).

W ramach godziny z wychowawcą klasa 5b stroiła klasę- przecież święta tuż, tuż.

Były też prezenty!

Przez cały dzień towarzyszył uczniom wspaniały nastrój, czapeczki św. Mikołaja, różki reniferów, kolorowe swetry, kamizelki, koszule ze świątecznymi motywami, … a w tle okolicznościowe piosenki.

• Światowy Dzień Pluszowego Misia

• Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powierzyć mu najskrytsze sekrety :)

Z tej okazji 24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta, wykonały  „misiowe” prace plastyczne oraz zdrowe misiowe przekąski.

• 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

•      11 listopada 1918 r. to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.  Dzieci uroczyście ubrane świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych. Dzieci oglądały film edukacyjny "Polskie symbole narodowe", wykonywały prace plastyczne: godło i flagę Polski, kotyliony, a także odśpiewały wraz z nauczycielami hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

• Dzień Przedszkolaka

• 20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.

Kolejny już raz obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji.  Wspólne zabawy, konkursy i tańce to tylko niektóre aktywności jakie towarzyszyły dzieciom w tym dniu.  Radość i uśmiech na twarzach świadczyły o wspaniałej zabawie.

Wszystkim przedszkolakom  z okazji ich święta życzymy samych pogodnych dni i spełnienia najskrytszych marzeń !!!