Aktualności

          • Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą?

          • PSYCHOLOG RADZI… 

            Uczenie się i motywacja do nauki zawsze powinny iść ze sobą w parze. W przeciwnym razie efekty uczenia się mogą nie być zadowalające, a sam proces dochodzenia do wiedzy może okazać się przykry i nieznośny.

            Uczenie się zawsze ma miejsce w środku – w nas. Nie jest najważniejsze w jakiej sytuacji się uczymy – czy siedzimy na wykładzie, czytamy książkę na hamaku, oglądamy anglojęzyczny serial, słuchamy muzyki, podróżujemy, robimy własne eksperymenty, rozmawiamy z kimś… Liczy się efekt. A kreatywność i szukanie własnych sposobów uczenia się tylko zwiększają nasze zaangażowanie.

            Do działania najbardziej motywuje sukces. Dlatego aby zwiększyć szansę jego zaistnienia warto wdrażać pewne dobre praktyki.

            Motywacja to gotowość do podjęcia działania i pozostawania w nim aż do momentu osiągniecia swojego celu. To umiejętność konsekwentnego podążania w obranym kierunku.

            Motywacja jest trochę jak roślinka – trzeba o nią dbać aby nie zwiędła, ale stale rosła i rozkwitała. Co zatem jest ważne? Oto kilka wskazówek jak dbać o motywację swoich dzieci i uczyć je w sposób, który ich nie niszczy.

            Drogi Rodzicu!

            1. Dbaj o dobre gospodarowanie czasem i skupianie na sprawach najważniejszych, bo to klucz do sukcesu. Zachęcaj swoje dziecko, aby zaglądało do swoich zadań systematycznie. Staraj się, aby nie odkładało spraw na później. Zadania niech dzieli na etapy. Dbaj, aby miało przerwy, jednak niech nie będą zbyt częste, bo to dekoncentruje. Wyrabiaj w dziecku nawyk stosowania częstych powtórek i wzmacniaj jego pamięć.
            2. Oceń, o której porze dnia najlepiej przyswaja wiedzę i staraj się, aby pracowało właśnie w tym czasie. To zwiększy jego wydajność i skróci czas pracy nad zadaniem.
            3. Jeśli ma problem ze skupieniem uwagi - wyznacz stałe miejsce w jego przestrzeni, w którym będzie się uczyć. Niech to będzie zupełnie inne miejsce niż to, w którym odpoczywa. Na ile to możliwe - wyeliminuj to, co go drażni i przeszkadza. Zamiast tego otocz go przedmiotami, zapachami, dźwiękami, które lubi i które mają na niego dobry wpływ.
            4. Pamiętaj, aby nieustannie pobudzać w dziecku ciekawość i unikaj monotonii. Korzystaj z różnych metod zdobywania, poszerzania i utrwalania przez niego informacji. Mogą to być: gry edukacyjne,  programy telewizyjne, audycje radiowe, muzyka, filmy, podcasty. Metody kreatywne, mapy myśli, śmieszne notatki, fiszki. Może nagrywać się lub robić wykłady dla rodziny. Może także uczyć się razem ze znajomymi czy rówieśnikami  korzystając z możliwości jakie daje Internet – wspierając się i wymieniając się umiejętnościami. Może więcej niż Ci się wydaje.
            5. Staraj się, aby każdą nową informację zakotwiczył w wiedzy, którą już posiada. Dobrze, aby stosował zasadę szukania podobieństw i różnic, porównywał, analizował. Nie uczył się w oderwaniu od kontekstu. Skupiał się na przyczynach i skutkach zdarzeń oraz zjawisk, drążył temat. Ale nigdy nie tracił z oczu tego, od czego zaczynał.
            6. Dyskutuj z dzieckiem i zadawaj mu pytania. Dobrze kiedy jest dociekliwe i sprawdza, co w danej kwestii mają do powiedzenie inne osoby.
            7. Wiele rzeczy wyszukanych w Internecie potrafi zainspirować, ale kieruj nim, by zawsze myślał samodzielnie. Weryfikuj źródła informacji.
            8. Nie zniechęcaj się! Nikt nie jest najlepszy we wszystkim. Każdemu zdarzają się błędy, słabsze dni i brak chęci do działania. I tak też bywa z dziećmi. Bądź dla niego wyrozumiały, nie pobłażliwy. Nie popadaj w rozpacz z powodu jego niepowodzeń. Niech będą one zawsze motywujące, aby jeszcze raz przyjrzeć się temu, co spowodowało porażkę i wprowadzić zmiany na lepsze.
            9. Nagradzaj dziecko za sukcesy! Ulubioną muzyką, smakołykiem lub po prostu – tym co lubi najbardziej. Chwal go za to co udało mu się osiągnąć. Często jest tak, że jak coś nie wychodzi to narzekamy i temu narzekaniu poświęcamy dużo czasu i uwagi. A to co dobre jakoś pomijamy. A to wielki błąd! Uwypuklaj i podkreślaj jego sukcesy, osiągnięcia – nawet te drobne. Chwal i prezentuj z dumą jego mocne strony.
            10. Pamiętaj, że uczymy się całe życie. Mimochodem. Skomplikowane mogą okazać się niektóre treści do opanowania, ale przecież nie jesteśmy samotną wyspą – możemy wspierać się i inspirować wiedzą i umiejętnościami innych ludzi. Łatwy dostęp do informacji dzięki nowym technologiom daje szerokie możliwości, o jakich nasi dziadkowie mogli co najwyżej pomarzyć. Za każdym razem gdy Twoje dziecko uczy się czegoś nowego niech będzie to dla niego bardzo ekscytujące. Możemy powiedzieć, że to tak, jakbyś wyruszał w podróż w nowe, nieznane miejsce. Osiągnięcie celu takiej podróży wymaga czasu, konsekwencji, otwartego umysłu i nieustannej ciekawości.

            Drogi Rodzicu! Bądź na bieżąco z informacjami i wiadomościami, które przesyła dyrektor szkoły, wychowawca  i inni nauczyciele.

          • Jak zadbać o bezpieczeństwo z Sieci?

          • Drodzy Rodzice!

            Przyszło nam się zmierzyć z nietypową sytuacją jaka nas zastała. Mamy dla Państwa pewne rady jak zadbać o bezpieczeństwo Dzieci w Sieci, podczas nauczania online.  

            10 zasad bezpiecznego korzystania z Sieci

            1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

            2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.

            3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.

            4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.

            5. Nie podawaj w sieci danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy, ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.

            6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

            7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

            8. Czytaj regulaminy.

            9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.

            10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

             

            Proimy zapamiętać te hasła!

            Chrońcie Państwo swoją prywatność!

            Niech Dzieci mówią, jeśli coś jest nie tak!

            W sytuacji, kiedy ktoś lub coś w Internecie zaniepokoi lub wystraszy Wasze Dzieci, koniecznie niech opowiedzą Wam o tym. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

            Niech Dzieci nie  ufają osobom poznanym w sieci!

            Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykajcie się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych niech Dzieci informują Rodziców.

            Szanujmy innych w sieci!

            Pamiętajcie, by Wasze Dzieci traktowały innych z szacunkiem. Niech swoje zdanie wyrażają, nie obrażając nikogo. Niech nie reagują agresją na agresję.

            Korzystajcie z umiarem z Internetu!

            Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu Dziecku – jego zdrowiu.

            Przesyłamy również link do ciekawych artykułów rekomendowanych przez Ministrestwo Edukacji Narodowej:

            https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html?fbclid=IwAR3MsHH3xHjUXDD5vgA9ctbl9zE-7-cYQQzN1URAy-_Qc3iF5MIWlG4uXvE

            Powodzenia !!!

             

          • Zadania z chemii i fizyki.

          • W związku z zawieszeniem zajęć, uczniowie rejstrują się na portalu quizizz.com poprzez kliknięcie na odpowiedni link:  

            klasa 7a - https://quizizz.com/join?class=Z924423

            klasa 7b - https://quizizz.com/join?class=U738062

            klasa 8a - https://quizizz.com/join?class=C103623.

            Podczas rejestracji wpisujemy imię i nazwisko ucznia a nie tylko jego inicjały!!!

             

             

          • Informacja

          • W  związku  z wprowadzeniem stanu epidemiologicznego oraz zawieszeniem zająć dydaktyczno-wychowawczych, prosi się o dokonywanie wpłat za pobyt, dowożenie oraz dożywianie na niżej podane konta:

            Konto do wpłat za obiady 20 8658 0009 0000 3229 2000 0050

            Konto do wpłaty za dowożenie/pobyt 33 8658 0009 0000 3229 2000 0010

            Dziękujemy za wyrozumiałość.

          • Informacja

          • I N F O R M A C J A

            - zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w szkole

            zawieszone,

                           - sekretariat czynny  7.00 – 14.30,

                           - prosimy o osobiste załatwianie spraw tylko w wyjątkowych wypadkach,

               KONTAKT :

                           - tel. 76 8783272,  mail : sp_wilkow@wp.pl

                           - dyrektor mail :  bbuzala_spwilkow@wp.pl

          • Informacja ze strony MEN

          • Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

             

          • Informacja dla RODZICÓW !!!

          • W związku z postanowieniami Ministra Edukacji Narodowej

            w czwartek i piątek w dniach (  12 i 13 marca 2020 r.)  dla szkoły odbędą się zajęcia wychowawczo – opiekuńcze; jeśli uczniowie nie mają zapewnionej opieki  -  przyjeżdżają do szkoły i pozostają w niej do godziny 13.30, później dojeżdżający uczniowie sukcesywnie będą odwożeni.

            Rano autobusy w tych dniach pojadą zgodnie ze zwykłym  planem odjazdu autobusów. 

            Punkt  przedszkolny w czwartek i piątek pracuje w zwykłych godzinach.

            Oddziały wychowania przedszkolnego – do odbioru ostatniego dziecka   ( jeśli potrzeba – w zwykłych godzinach).

            Dożywianie – w czwartek i piątek dla wszystkich zapisanych funkcjonuje.

            Od poniedziałku tj. od 16 marca 2020 r. – szkoła będzie zamknięta, na pewno  na 2 tygodnie.

             

            Proszę śledzić doniesienia mediów i informacje pojawiające się na stronie www szkoły oraz w dzienniku Librus.

             

            Dyrektor SP w Wilkowie-Osiedlu

            Bożena Buzała

          • Pomagamy dla Hospicjum

          • Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i chętnych pomóc Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. W każdej klasie dostępne są pudełka do których wkładamy produkty: pieluchy rozmiar 2,3,4,5,6; pieluchomajtki rozmiar S i M; r ękawiczki jednorazowe bezpudrowe, chusteczki nawilżane i zwykłe, ręczniki papierowe; środki pielęgnacyjne, oliwki, kremy na odparzenia, mydła w płynie, szampony; papier toaletowy i chemia gospodarstwa domowego, hipoalergiczne proszki i płyny do prania , płyny do mycia naczyć; gaziki włókninowe jałowe, płyny dezynfekcyjne: Sudocrem, Octenisept, termometry elektryczne, elektroniczna niania materiały opatrunkow: plastry z opatrunkiem, opatrunki, plastry w rolkach.

            Zapraszamy gorąco wspomóc Hospicjum ! Za wszystkie małe i większe dary - DZIĘKUJEMY !!!

          • Informacja

          •        W związku z zagrożeniem koronawirusem i rekomendacjami KO we Wrocławiu zawieszam do odwołania wyjazdy uczniów naszej szkoły na zawody, konkursy i wycieczki. 

            Dyrektor SP w Wilkowie-Osiedlu

            Bożena Buzała

          • Powiatowy Konkurs Mitologiczny

          • Powiatowy Konkurs Mitologiczny już za nami. Mamy II i III miejsce ! Podziękowania dla uczennic, które wykazały się ogromną wiedzą z zakresu mitologii greckiej - Hani Tomiak, kl.Vb i Mai Kondys z VIIa.

          • Jakuszyce

          • Szybka decyzja i kolejny poniedziałek klasy 6-7 spędziły na sportowo! A zadanie wcale nie było łatwe! Mówią: biegówki! A co w tym trudnego?! Niby nic a jednak niektórzy mokre mieli nawet majtki. I to wcale nie ze śmiechu 😊.

            Tę furę radości zafundował nam MUKS „Gwarek Wilków”, który pozyskał pieniądze na upowszechnianie sportów zimowych wśród dzieci i młodzieży z Funduszu Zajęć dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki.

          • Informacja

          •  Informuję Państwa, iż w e-dzienniku Librus znajduje się sporo wysłanych ostatnio przeze mnie wiadomości na różne tematy, do różnych grup odbiorców, odczytanych   średnio jedynie przez 30% Rodziców.

             

            Zapraszam Państwa w związku z powyższym do korzystania z dziennika Librus, co z pewnością ułatwi współpracę.

             

            Bożena Buzała – dyrektor

          • Informacja dla RODZICÓW

          •  

            INFORMACJA dla RODZICÓW

            związana z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa

            Informuję  zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej :

            1. Jeśli nie było kontaktu z osobą chorą na koronawirusa - nie ma powodu do obaw.

            2. Jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne - należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

            3. W   przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły Rodzicowi dziecka do 8. roku życia należy się zasiłek opiekuńczy ( art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz. U. 2017, poz. 1368).

            Ponadto zgodnie z rekomendacjami MEN   a  p  e  l  u  j  ę   do Państwa o to, by Państwo nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do szkoły.

             

            Bożena Buzała - dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowie-Osiedlu

          • Klasy VI b, VII a i b na lodowisku

          • Gdy inni po dwutygodniowej przerwie głowili się nad tabliczką mnożenia i dzielenia uczniowie klasy 6b oraz klas VII jeszcze o jeden dzień przesunęli te szkolne łamigłówki. Nie żeby w tym czasie leniuchowali! Oni też się uczyli tylko zamiast tablicy mieli przed sobą taflę świdnickiego lodowiska. 50 osób uczyło lub doskonaliło swoje umiejętności łyżwiarskie i być może właśnie dziś narodził nam się talent nad talenty! Ale jeszcze o tym nie wiemy.

            Organizatorem wszystkich zajęć na lodowisku był MUKS „Gwarek Wilków”, który pozyskał pieniądze na upowszechnianie sportów zimowych wśród dzieci i młodzieży z Funduszu Zajęć dla Uczniów Ministerstwa Sportu i Turystyki.

            Marzec to sporty zimowe w Jakuszycach- narty biegowe. Czekamy tylko na poprawę warunków!

          • II tydzień ferii

          •         Pierwszy dzień szaleństwa II tygodnia ferii uczniowie spędzili na lodowisku w Świdnicy. W tym czasie mieli okazję nie tylko aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół, ale także doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach.  Uczniowie, którzy dobrze radzą sobie na lodzie, w ramach pomocy koleżeńskiej udzielali cennych rad i wskazówek swoim młodszym kolegom i koleżankom. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni. Z pięknymi czerwonymi policzkami wracaliśmy do domku.

            W kolejnym dniu pojechaliśmy na ktytą pływalnie "Orka" do Bolesławca. Głownym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród dzieci. W trakcie pobytu na basenie widoczna była intergracja grupy, co dobrze wpłynęło na relację między uczestnikami. Zjazdy na ślizgawkach i gra piłką w wodzie spowodowały uśmiechy na ich twarzach. Kolejnymi atrakcjami jakie nas czekały w następnym dniu był wyjazd na narty do Jakuszyc. W Jakuszycach przywitała nas piękna aura. Padał śnieg. Uczniowie dzięki pani instryktor nauczyli się podstawowych technik jazdy i po godzinie wyruszyli na trasę. Zmarznięci, ale szczęśliwi opowiadali w autokarze o swoich przeżyciach.

            Kolejny dzień minął nam aktywnie na spędzaniu czasu na sali gimnstycznej. Gry zespołowe "Dwa ognie", "Gra w hokeja", siatkówka, "Gra w króla", zabawy w rzędach i mnóstwo innych atrakcji, wzmocniły w nich pozytywne emocje. Wszystkie zabawy odbywały się w duchu fair-play.

            Po aktywnie spędzonym tygodniu, w piątek - punktualni o godz. 9 troszeczkę zmęczeni, ale radośni uczestnicy wyjazdu zebrali się na przystanku i wyruszyliśmy do kina Helios w Legnicy na seans filmowy "Gang zwierzaków".  Kupiliśmy popcorn i zajęliśmy miejsce w sali kinowej. Po chwili zgasły światła. Nudy w kinie nie było - dużo wątków, wiele zwierzaków, same atrakcje. Pon wyjściu z kina udaliśmy się na kręgielnie. Zajęcia na kręgielni były wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów indywidualnie. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych  wrażeń i emocji. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przyjęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego popłudnia.

            Opiekunami tygodnia pełnego wrażeń byli: pani Łucja Kaczmarek i pan Piotr Piotrowski. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Byliście super !!!

            Zajęcia zorganizowane zostały przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Gwarek Wilków", które współfinansowane były przez Urząd Gminy Złotoryja, jak również ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów - Ministra Sportu i Turystyki.

          • I tydzień ferii

          •      Ferie to wyczekiwany okres po długiej nauce. W pierwszym tygodniu ferii 40 dzieci wraz z opiekunami Joanna Bystrzyńską, Małgorzatą Czuber oraz Lidią Habą uczestniczyła w zorganizowanych przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Gwarek Wilków" zajeciach, które współfinansowane były przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Gminy Złotoryja. Choć pogoda płatała nam figle – szczególnie wiejący wiatr, aktywnie spędziliśmy  pięć dni. I nawet w ostatnim dniu znaleźliśmy …. śnieg! Basen, kręgle, kino, narty biegowe, sanki oraz dobry humor i czas spędzony z rówieśnikami pozostaną w pamięci.

                 Opiekunowie dziękują za punktualność, wyrozumiałość, kulturalne zachowanie się oraz wspólnie spędzony czas :)

             

          • Bal karnawałowy

          • W dniu 31.01.2020r. wszyscy uczniowie naszej szkoły bawili się na balu karnawałowym. Impreza była podzielona na dwie tury - najpierw bawiły się dzieci młodsze (od przedzkolaków do uczniów klas III), nastepnie uczniowie klas IV-VIII. Zabawy poprowadzili animatorzy Fabryki Urodzin - i zrobili to na najwyzszym poziomie. Uczestnicy balu, w przebraniach lub bez, bawili się wyśmienicie. Były tańce, zabawy integracyjne, mnóstwo uśmiechu i wypieków na twarzach. Namiastkę imprezy można zobaczyć w Galerii. Zapraszamy

          • Ogłoszenie

          • Szkoła Podstawowa w Wilkowie-Osiedlu zatrudni na umowę zlecenie do nadzoru basenu kąpielowego

            w okresie  1 lipca – 16 sierpnia 2020 r.  ratownika wodnego

            Wymagania obowiązkowe:
            - uprawnienia Ratownika Wodnego,
            - ukończony i aktualny Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,

            - posiadanie ważnej legitymacji WOPR.

             

            Dodatkowe informacje pod nr tel. 76 8783 272