Czy pięć dni to dużo? Czy w pięć dni można zrobić wiele?
Oczywiście, że tak!
5 dni, 11-u zaproszonych gości, 18-ście spotkań, warsztaty z pedagogiem szkolnym, projekcje filmów edukacyjnych.
Tydzień wypełniony spotkaniami z ludźmi, wykonującymi różne, niebanalne, często nieoczywiste zawody. Spotkania te zawierały zatem elementy, poradnictwa zawodowego, jednak ich głównym celem było dbanie o zdrowie i dobrostan psychiczny uczniów.
Spotkania pokazały bowiem, że w życiu można robić rzeczy, ciekawe, inspirujące, rozwijać siebie i innych, a często też uczynić ze swojej pasji nie tylko sposób na życie, ale też źródło utrzymania.
Zapowiedzią Tygodnia, było listopadowe spotkanie z Dariuszem Kotalą, podróżnikiem i obieżyświatem. Spotkanie to zawierało w sobie dodatkowo elementy działalności dobroczynnej – każdy z uczniów za udział w spotkaniu zapłacił bowiem symboliczną złotówkę a zebrana kwotą zasiliła konto Fundacji „Twój Everest” pomagającej realizować dziecięce marzenia.
Podczas samego Tygodnia gościliśmy:
- Annę Karolinę Teruzzi - artystę plastyka, malarkę, ilustratorkę, twórczynię scenografii teatralnych i filmowych,
- Małgorzatę Braszkę - pedagoga, społecznika i dziennikarkę, redaktor portalu kochamwroclaw.pl, współtwórczynię agencji marketingowej skillmedia.pl, koordynatorkę działań społecznych w Centrum Aktywności Lokalnej PrzedPokój H13,
- Beatę Maciejską i Joannę Skrzypczyk-Bogdan, działaczki społeczne, wolontariuszki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami współpracujące z jaworskim oddziałem fundacji,
- Martę Sułek, wizażystkę, właścicielkę Sułek Academy,
- Macieja Srokę, trenera piłki ręcznej, byłego zawodnika i pasjonata tego sportu,
- Karolinę Mrowińską, bizneswomen, przedsiębiorczynię, właścicielkę własnej marki odzieżowej,
- Ewelinę Posadowską, pedagoga, dyrektorkę Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Pępek Świata oraz właścicielkę firmy eventowej Fabryka Urodzin,
- Tomasza Maciejskiego, piłkarza-pasjonata, V-ce Prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Przewodniczącego Rady Sportu Gminy Złotoryja, Prezesa KS Wilkowianka Wilków,
- Dominika Łysaka, kierownika drużyny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej U21, właściciela marki Saller Polska,
- Macieja Kaczmarka, studenta wychowania fizycznego, siatkarza, zdobywcy tytułu wicemistrza Polski.
Spotkania odbywały się w formie on-line jak i na żywo. Tematyka była bardzo zróżnicowana. Spotkania przyjmowały formę wykładu, ale przede wszystkim warsztatów, odbyły się także treningi w piłkę ręczną. Uczniowie motywowani byli do aktywnego udziału w zajęciach, zachęcani do wyrażania swoich poglądów, zadawania pytań i zgłębiania tematu.
Po co taki tydzień i dlaczego zajęcia odbywały się kosztem lekcji?
Zadaniem szkoły jest nie tylko nauka przedmiotów, szkoła ma także aktywizować, poszerzać horyzonty, rozwijać. Tego typu spotkania, zwłaszcza, że wielu z zaproszonych gości pochodzi z Wilkowa bądź jego okolic, pokazują, że to nie miejsce zamieszkania nas ogranicza, że barierę dla siebie stanowimy my sami a dzięki swojemu uporowi i zaangażowaniu, możemy osiągnąć sukces.
A robiąc to, co kochamy, to co sprawia nam satysfakcję, czujemy się spełnieni, zadowoleni, czujemy się ze sobą dobrze, dzięki czemu dbamy o swoje zdrowie psychiczne.
Wyrobienie nawyku dbania o samego siebie i swoje dobre samopoczucie pozwoli w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych kwestii, dlatego też warto podejmować szeroko pojęte działania w tym zakresie.
Formą takiego działania był, niewątpliwie, Tydzień Ludzi z Pasją.