Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa w Wilkowie-Osiedlu otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 75 300,00 zł
na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
„Laboratoria Przyszłości” to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni każde zajęcia szkolne pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania, który będzie wykorzystywany w szkole od 1 września 2022 r. w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach programu szkoła zakupiła m.in. stację lutowniczą, gimbal do smartfonów, mikrofony nakamerowe, statyw, zestawy do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki, mikroporty, aparat kompaktowy Canon wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne, zestaw oświetlenia ciągłego dla domowego studia fotograficznego i filmowego, wizualizer do powiększania treści źródłowych, pracownię druku 3D, filament, skaner 3D, zestaw okularów do wirtualnego laboratorium wieloprzedmiotowego, licencję – dostęp do tegoż laboratorium, dron edukacyjny, zestawy Pociąg Intelino, zestaw Forbot do kursu Arduino + materiały edukacyjne.
Szkolnym koordynatorem, którego zadaniem będzie popularyzacja wykorzystania tego wyposażenia oraz wsparcie osób prowadzących zajęcia w szkole w jego stosowaniu został pan Piotr Piotrowski.
Zespół nauczycieli odbył kilkugodzinne szkolenie z obsługi drukarki MakerBot Sketch.
Oto pierwszy wydrukowany na drukarce 3D element