• Ferie na sportowo

          • W dniach od 13 do 24 lutego 2023 roku, w województwie dolnośląskim, odbyły się długo oczekiwane ferie zimowe. Część uczniów wyjechała, aby poddać się zimowemu szaleństwu lub pozostała w domu pod opieką bliskich. Jednak grupa dzieci postanowiła skorzystać  z oferty przygotowanej przez Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Gwarek Wilków”.

            W drugim tygodniu ferii z akcji skorzystało 26 uczniów.

            Staraliśmy się, aby ten czas był bardzo miło wspominany przez dzieci. Uczestnicy akcji w poniedziałek i czwartek pojechali na lodowisko do Świdnicy. W czasie trzygodzinnej zabawy, dzieci doskonaliły umiejętności jazdy na łyżwach, pokonywały własne słabości i lęki. Dzieci bawiły się doskonale.

            Inną atrakcją były wyjazdy na basen do Bolesławca. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania go przy komputerze. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania.  Zjeżdżalnia, jacuzzi i basen – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać uczniowie. Czas spędzony na basenie był dobrym sposobem na relaks. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

            Każdy dzień dostarczał uczestnikom wielu atrakcji i pozytywnych emocji. W ramach zajęć na sali gimnastycznej przewidziano gry zespołowe i  zabawy sportowe.

            Czas ferii minął bardzo szybko. Jednak wspólny pobyt z rówieśnikami i bogata oferta zajęć sprawiły, że dzieci będą bardzo mile je wspominać.

          • MISTRZOSTWA POWIAU W MINI PIŁKĘ SIATKOWĄ DZIEWCZĄT

          •  9 lutego 2023 roku w Złotoryi na hali sportowej TĘCZA, odbyły się zawody sportowe w mini piłce siatkowej.

            Naszą szkołę w „dwójkach siatkarskich” reprezentowały dziewczynki z klasy IV w składzie: Marcelina Walentynowicz, Aleksandra Wrutniak, Lena Pluta, Gabrysia Dziwirek, Hanna Rewig, Julia Starzyńska i Lena Brzyska.

            Dziewczynki dzielnie walczyły zajmując IV miejsce.

            W „trójkach siatkarskich” reprezentowały nas uczennice z klasy V w składzie: Agata Brzóska, Martyna Kurowska, Kinga Pikul, Maja Harkot, Aleksandra Ejlak, Lena Licnerska, Zuzanna Pawluczuk i Iga Zenter.

            Dziewczyny w zaciętej walce, dały pokonać się drużynie z SP3 w Złotoryi i zajęły II miejsce.

             

            GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

          • Bezpieczne ferie zimowe

          • Dnia 01 lutego 2023 r. odbył się apel grupy

            „Pacholęta” – „ Bezpieczne ferie zimowe”. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wraz z wychowawcami p. Joanną Kuriatą i p. Iwoną Pieterek  przygotowali przedstawienie pt.” Bezpieczne zabawy zimowe”. Przypomnieli rady i przestrogi, o których należy pamiętać w czasie zimowego odpoczynku.

            Dzielnicowy p. Mateusz Suchecki przedstawił bezpieczne zachowania, do których powinny stosować się uczniowie. Policjanci rozdali wszystkim dzieciom odblaski, które mają chronić je przed wypadkiem.

            Po tych cennych  radach i przestrogach ferie zimowe czas rozpocząć……!!!!

          • Zabawa karnawałowa klas IV-VIII

          • 8 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował  w naszej szkole zabawę karnawałową dla klas IV-VIII.
            Szóstoklasiści ustroili wcześniej salę gimnastyczną i o 16-tej rozpoczęły się tańce. Za stronę muzyczną odpowiedzialni byli chłopcy z klasy VIIIb. Większość uczniów przebrała się , a pomysły niektórych były naprawdę ciekawe. W połowie zabawy uczestnicy wybrali najciekawsze stroje w poszczególnych klasach, a pani Małgorzata Czuber wręczyła symboliczne nagrody.
            Zabawa trwała do 19-tej. Uczniowie szczególnie lubili prezentować  znane im  układy taneczne. Pierwsze miejsce zajęła belgijka.
            Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy zabawy, opuszczali szkołę z nadzieją, że czas szybko minie do kolejnej zabawy karnawałowej!

          • „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”

          • Zima to ciężki okres dla ptaków. Pod śniegiem trudno znaleźć pożywienie. Aby im pomóc, uczniowie naszej szkoły bierze co roku udział w akcji „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”. Klasa trzecia również włączyła się do tych działań.

            Podczas zajęć  dowiedzieliśmy się jakie ptaki zimują w Polsce i czym je dokarmiać. Zorganizowaliśmy zbiórkę pokarmu. Systematycznie obserwujemy nasz szkolny karmnik i dbamy o to, aby nie zabrakło ptaszkom jedzenia.

            Przypominamy, jeżeli chcemy prawidłowo dokarmiać ptaki musimy przestrzegać pewnych zasad:

            -ptaki dokarmiamy tylko wtedy, gdy zima jest mroźna i śnieżna,

            -jeżeli zaczynamy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić regularnie, ponieważ ptaki przyzwyczajają się,

            -karma musi być świeża i czysta,

            -w karmniku należy utrzymywać czystość, usuwając co kilka dni powstałe nieczystości

            Zachęcamy pozostałych uczniów do włączenia się w tę akcję.

                                                                                                                             J. Kuriata

          • Gwarek vs Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • W tym dniu zawodnicy sekcji Sitting Volley MUKS „Gwarek Wilków” wspierali WOŚP odpowiadając na zaproszenie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego we Wrocławiu. Rozgrywając mecz pokazowy i integracyjny z uczniami tejże szkoły pokazali, że będą grać do końca świata i jeden dzień dłużej- nawet wbrew przeciwnościom losu.

          • Współfinansowanie zadania przez UG

          • Zadanie: Szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie pływania i piłki siatkowej w roku 2023 jest współfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Gminy Złotoryja zgodnie z umową RO-VI.526.5.2023.

          • Laboratoria przyszłości - luty 2023 r.

          •    Uczniowie naszej szkoły już od kilku miesięcy korzystają ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu #Laboratoria przyszłości.

               Tym razem uczniowie klas piątych w trakcie zajęć informatycznych mogli poznać Intelino Smart Train – inteligentny pociąg akumulatorowy z torem, który został zaprojektowany z myślą o graczach w każdym wieku, a jego głównym zadaniem jest aktywizowanie do nauki  poprzez zabawę.

                Intelino to klasyczna lokomotywa z wagonami, ale ponownie wynaleziona od podstaw. Pociąg jest prosty, ale jednocześnie wyrafinowany. Krótko mówiąc, jest to „najmądrzejszy pociąg”,  jaki kiedykolwiek zbudowano.

                Pojazd  jest gotowy do zabawy od razu po wyjęciu z pudełka.  Zadaniem uczniów pracujących w grupach było zmontowanie  szyn, podłączenie wagonów i wysłanie pociągu na tor. Najtrudniejsze okazało się jednak zbudowanie toru i zaprogramowanie trasy według pomysłu innej grupy.

             A w czym tak naprawdę tkwi tak wielki potencjał Intelino? Pociąg wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, dzięki czemu można sterować nim zdalnie, m.in. za pośrednictwem aplikacji lub stosować ukryte czujniki i tworzyć polecenia bezpośrednio na torach za pomocą kolorowych listew. Dzieci uczą się w ten sposób programowania w zabawnej grze i próbują wykorzystywać nowoczesne technologie w praktyce.

                Zajęcia z wykorzystaniem Intelino były ciekawe, angażującego uczniów do kreatywnego myślenia oraz sprzyjające rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych.

            Warto dodać, że #Laboratoria przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, a jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na jeszcze większe uatrakcyjnienie dotychczasowych lekcji.

               Naszym uczniom bardzo przypadły do gustu pociągi Intelino i już mają  nowe pomysły na to,  jak je wykorzystać na kolejnych lekcjach.

             

          • Rekrutacja

          •   UWAGA

            w ramach postepowania rekrutacyjnego

            w roku szkolnym 2022/23   Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Wilkowie-Osiedlu informuje o naborze  do punktu przedszkolnego, oddziałów wychowania przedszkolnego i kl. I

            W związku z powyższym:

            Jeżeli dziecko uczęszczało do tej pory do oddziału przedszkolnego i w roku 2023/24  ma   kontynuować, od 3 do 10 lutego 2023 r. odbywa się złożenie deklaracji o kontynuowaniu –  Zał. Nr 1 druki do pobrania również w sekretariacie lub u wychowawców oddziałów

            Jeżeli dziecko nie uczęszczało do tej pory do oddziału przedszkolnego lub punktu przedszkolnego w dniach od 27 lutego do 13 marca 2023 r. :

            1. Rodzice dzieci  3- letnich  wypełniają Wniosek o przyjęcie do  punktu przedszkolnego Zał. Nr 2

            2. Rodzice dzieci 4 – letnich  wypełniają Wniosek o przyjęcie do punktu przedszkolnego (zwłaszcza jeśli dziecko ma przebywać tu powyżej 5 – u godzin) Zał. Nr 2 lub Wniosek o przyjęcie do oddziału wychowania przedszkolnego ( tylko 5 godzin). Zał. Nr 3

            3. Rodzice dzieci 5- letnich wypełniają Wniosek o przyjęcie do oddziału wychowania  przedszkolnego. Zał. Nr 3

            4. Rodzice dzieci 6 –letnich   wypełniają Wniosek o przyjęcie do oddziału wychowania przedszkolnego. Zał. Nr 3



            Nabór do klasy I

            Dzieci z obwodu szkoły ( Wilków – Osiedle, Wilków, Leszczyna, Prusice, Sepów, Jerzmanice Zdrój, Nowa Ziemia )są przyjmowane do kl. I na podstawie zgłoszenia od 3 do 10 lutego 2023 r. – druki do pobrania również w sekretariacie lub u wychowawców oddziałów Zał. Nr 4

            Dla dzieci spoza obwodu :

            w dniach 27 lutego – 13 marca 2023 r. odbywało się będzie składanie wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej  Zał. Nr 5


            Wnioski i deklaracje należy złożyć w sekretariacie szkoły w godz. 7.00 – 15.00

            Uwaga

            Wyniki naboru : lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych podana będzie do publicznej wiadomości w dniu 11 kwietnia  2023 r. na tablicy informacyjnej w szkole.

            W przypadku zapisania dziecka z naszego obwodu do innej szkoły lub przedszkola proszę o kontakt osobisty lub telefoniczny

            nr tel. 76 8783 272

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowie-Osiedlu

            Bożena Buzała




          • Zebrania z rodzicami

          • Budynek przy ulicy Szkolnej

            klasa 4a - sala nr 9, 26.01, godzina 16:30

            klasa 4b - sala nr 14, 25.01, godzina 17:00

            klasa 5a - sala nr 10, 26.01, godzina 17:00

            klasa 5b - sala nr 13 , 26.01, godzina 17:00

            Budynek przy ulicy Kochanowskiego

            klasa 6a - sala nr 4, 26.01, godzina 16:30

            klasa 6b - sala nr 2, 26.01, godzina 16:30

            klasa 7a - sala nr 6, 26.01, godzina 16:30

            klasa 8a - sala nr 1, 26.01, godzina 16.30

            klasa 8b - sala nr 3, 26.01, godzina 16.30

          • Tydzień Ludzi z Pasją

          • Czy pięć dni to dużo? Czy w pięć dni można zrobić wiele?

            Oczywiście, że tak!

            5 dni, 11-u zaproszonych gości, 18-ście spotkań, warsztaty z pedagogiem szkolnym, projekcje filmów edukacyjnych.

            Tydzień wypełniony spotkaniami z ludźmi, wykonującymi różne, niebanalne, często nieoczywiste zawody. Spotkania te zawierały zatem  elementy, poradnictwa zawodowego, jednak ich głównym celem było dbanie o zdrowie i dobrostan psychiczny uczniów.


            Spotkania pokazały bowiem, że w życiu można robić rzeczy, ciekawe, inspirujące, rozwijać siebie i innych, a często też uczynić ze swojej pasji nie tylko sposób na życie, ale też źródło utrzymania.

            Zapowiedzią Tygodnia, było listopadowe spotkanie z Dariuszem Kotalą, podróżnikiem i obieżyświatem. Spotkanie to zawierało w sobie dodatkowo elementy działalności dobroczynnej – każdy z uczniów za udział w spotkaniu zapłacił bowiem symboliczną złotówkę a zebrana kwotą zasiliła konto Fundacji „Twój Everest” pomagającej realizować dziecięce marzenia.

            Podczas samego Tygodnia gościliśmy:
            - Annę Karolinę Teruzzi - artystę plastyka, malarkę, ilustratorkę, twórczynię scenografii teatralnych i filmowych,
            - Małgorzatę Braszkę - pedagoga, społecznika i dziennikarkę, redaktor portalu kochamwroclaw.pl, współtwórczynię agencji marketingowej skillmedia.pl, koordynatorkę działań społecznych w Centrum Aktywności Lokalnej PrzedPokój H13,
            Beatę Maciejską i Joannę Skrzypczyk-Bogdan, działaczki społeczne, wolontariuszki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami współpracujące z jaworskim oddziałem fundacji,
            - Martę Sułek, wizażystkę, właścicielkę Sułek Academy,
            - Macieja Srokę, trenera piłki ręcznej, byłego zawodnika i pasjonata tego sportu,
            - Karolinę Mrowińską, bizneswomen, przedsiębiorczynię, właścicielkę własnej marki odzieżowej,
            - Ewelinę Posadowską, pedagoga, dyrektorkę Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Pępek Świata oraz właścicielkę firmy eventowej Fabryka Urodzin,
            - Tomasza Maciejskiego, piłkarza-pasjonata, V-ce Prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Przewodniczącego Rady Sportu Gminy Złotoryja, Prezesa KS Wilkowianka Wilków,
            - Dominika Łysaka, kierownika drużyny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej U21, właściciela marki Saller Polska,
            - Macieja Kaczmarka, studenta wychowania fizycznego, siatkarza, zdobywcy tytułu wicemistrza Polski.


            Spotkania odbywały się w formie on-line jak i na żywo. Tematyka była bardzo zróżnicowana. Spotkania przyjmowały formę wykładu, ale przede wszystkim warsztatów, odbyły się także treningi w piłkę ręczną. Uczniowie motywowani byli do aktywnego udziału w zajęciach, zachęcani do wyrażania swoich poglądów, zadawania pytań i zgłębiania tematu.


            Po co taki tydzień i dlaczego zajęcia odbywały się kosztem lekcji?

            Zadaniem szkoły jest nie tylko nauka przedmiotów, szkoła ma także aktywizować, poszerzać horyzonty, rozwijać. Tego typu spotkania, zwłaszcza, że wielu z zaproszonych gości pochodzi z Wilkowa bądź jego okolic, pokazują, że  to nie miejsce zamieszkania nas ogranicza, że barierę dla siebie stanowimy my sami a dzięki swojemu uporowi i zaangażowaniu, możemy osiągnąć sukces.


            A robiąc to, co kochamy, to co sprawia nam satysfakcję, czujemy się spełnieni, zadowoleni, czujemy się ze sobą dobrze, dzięki czemu dbamy o swoje zdrowie psychiczne.

            Wyrobienie nawyku dbania o samego siebie i swoje dobre samopoczucie pozwoli w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych kwestii, dlatego też warto podejmować szeroko pojęte działania w tym zakresie.

            Formą takiego działania był, niewątpliwie, Tydzień Ludzi z Pasją.



          • Wycieczka do Myśliborza

          • Dnia 16 stycznia 2023 r. klasa druga i trzecia była na wycieczce w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „ Salamandra”  w Myśliborzu. Uczniowie mieli możliwość poznania walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego „ Chełmy”  w sali muzealnej. Widok zwierząt znajdujących się w niej  zapierał dech w piersiach. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i pouczające. Prowadząca wprowadziła uczniów  w świat fauny naszych lasów. Dzieci mogły zweryfikować swoją wiedzę rozwiązując przygotowane karty pracy.

            Również wykonanie własnoręcznych glicerynowych mydełek było dla uczniów ogromną frajdą.

            Wycieczka bardzo podobała się wszystkim. Z pewnością jeszcze wrócimy do Myśliborza, aby zdobywać i kształtować postawy proekologiczne.

          • Otrzęsiny klas IV

          •       17 stycznia, był wtorkiem pełnym wrażeń dla uczniów klas czwartych. W tym dniu piątoklasiści wraz z wychowawczyniami (panią Emilią Siwiak i Moniką Szewczuk) przygotowali dla nich tradycyjne „otrzęsiny”. Dzisiejsi bohaterowie, aby przynależeć do ,,starszej społeczności” (żaków) naszej szkoły, musieli pokonać wiele trudności.          

                 Czwartoklasiści zostali poddani zabawnym, żartobliwym próbom sprawdzającym ich zręczność, sprawność i różnorodną wiedzę. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami ruchowymi, na spostrzegawczość oraz z testem wiedzy o szkole,  toteż zostali oficjalnie przyjęci do grona klas starszych.  Swoich wychowanków wspierali pani Jolanta Choczaj i pan Piotr Piotrowski.

                Wszyscy świetnie się bawili podczas wykonywania przeróżnych konkurencji. Zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu uczniów klas V, którzy bili głośne brawa i dopingowali młodsze koleżanki i kolegów.

            Na koniec wszyscy wysłuchali życzeń od klas starszych i otrzymali pamiątkowe medale.

               Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji społeczności szkolnej.

          • Laboratoria Przyszłości - styczeń 2023 r.

          • Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie #LaboratoriaPrzyszłości, w styczniu kolejna grupa uczniów  mogła przyglądać się pracy drukarki 3D MakerBot.

            Część uczniów klas czwartych stawiała pierwsze kroki w tworzeniu projektów z wykorzystaniem programu TINKERCAD.  Jest to bardzo intuicyjny program działający online, pozwalający w przyjazny sposób tworzyć ciekawe projekty z wykorzystaniem brył. Zasada funkcjonowania programu jest bardzo prosta i opiera się na łączeniu ze sobą gotowych brył. Dzięki dostosowaniu ich rozmiaru i proporcji, uczniowie byli  w stanie uzyskać niemal wszystko – ograniczeniem była jedynie ich wyobraźnia 😊.

            W czasie zajęć powstawały niezwykle ciekawe projekty: domy, osiedla, luksusowe wille, piętrowe torty, czy figury szachowe.

            Praca przy modelowaniu okazała się ogromną frajdą. Dała możliwość rozwijania nieco innego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, a zwieńczeniem wysiłków było wydrukowanie wybranego wspólnie projektu – figury szachowej, za pomocą drukarki 3d zakupionej ze środków pochodzących z projektu #Laboratoria Przyszłości.

          • Spotkanie świąteczne

          • Dzięki zaangażowaniu rodziców i dzieci 22.12. 2022 r. odbyło się przedwiąteczne spotkanie klasowe w klasie 4b. Było wspólne przygotowanie stołu, były smakołyki; wypieki, napoje, owoce. Były miłe rozmowy i wspólnie spędzony czas.