18 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Była to wspaniała integracja klas V i IV, a przy tym silne przeżycia wynikające ze spotkania z historią naszego kraju.
Pierwszym etapem naszego odkrywania historii była wizyta w Muzeum Etnograficznym. W zwiedzanym przez nas miejscu zgromadzono zabytki dolnośląskiej kultury ludowej. Ekspozycja stała to: Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość. Obejrzeliśmy obie jej części. Pierwsza poświęcona jest kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed 1945 r. Druga część pokazała nam powojenne losy osadników, którzy przybyli tu z różnych stron.
Odwiedziliśmy również Panoramę Racławicką, przykład architektury przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka jako niekonwencjonalne połączenie wiedzy historycznej z historią powstawania wielkoformatowego malowidła panoramowego i jego znaczeniem dla kultury masowej.
Pozytywne emocje uczniów, skupienie i troska o poszerzenie informacji dotyczących treści historycznych z historii sztuki w ramach wycieczki edukacyjnej, pokazały naszych uczniów jako dojrzałych patriotów i osoby, które chłoną wiedzę i myślę , że będą ją przekazywać innym pokoleniom. Uczniowie mogli przenieść się w inną rzeczywistość - zrozumieli pojęcie patriotyzmu, miłości człowieka do swojej ojczyzny i walki o nią.
W drodze do Muzeum Narodowego zatrzymaliśmy się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej.
Po obejrzeniu (w Muzeum Narodowym) malarstwa i rzeźby, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania sztuki na emocje, przewodnicy zaprowadzili nas na warsztaty ,,Jak wyrazić uczucia w dziele sztuki’’. Niejeden talent wśród uczestników został dostrzeżony i pochwalony ;-)
Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i udaliśmy się do domów. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze!